PŁOMIENNICA ZIMOWA FLAMMULINA VELUTIPES

Występowanie

Płomiennica zimowa w Polsce jest bardzo pospolita. Można ją znaleźć na całej półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego
Według literatury rośnie od października do grudnia. Jednak z doświadczenie nauczyło, że podczas łagodnej zimy można ją znaleźć nawet do marca. Wyrasta kępami na pniakach i pniach drzew liściastych,  najczęściej na wierzbach i topolach. Enoki bo tak płomiennica nazywana jest w kuchni azjatyckiej jest grzybem niewrażliwy na mróz. Rośnie na martwych drzewach, ale także na żywych, nawet na wysokości kilku metrów nad ziemią. Najczęściej spotykałem ją na terenach zalewowych rzeki Wisły na pniakach wierzb.

Płomiennica zimowa

Wygląd

Kapelusz płomienicy jest żółtopomarańczowy gładki, podczas wilgoci bardzo śliski i błyszczący.  Średnica kapelusza to 1–7 cm, u młodych owocników jest półkulisty, u starszych płaski.
Trzon płomiennicy zimowej pozbawiony jest pierścienia, rurkokształtny, pusty wewnątrz, im bliżej korzenia tym ciemniejszy a nawet czarny, zamszowy w dotyku (zamszowa faktura pozwala odróżniać płomiennice od innych grzybów) przy kapeluszu wyraźnie jaśniejszy, u młodych osobników żółty.

Flammulina velutipes

Znaczenie

Grzyb jadalny: bardzo smaczny, w smaku może przypominać owoce morza, nadaje się do zup i marynowania. Polecam tylko kapelusze, trzon jest łykowaty i twardy. Jest szczególnie cennym grzybem, gdyż jako jeden z nielicznych owocuje zimą. W Azji jest uprawiany pod nazwą enoki. Podczas mrozów nie rośnie, ale po ustąpieniu mrozów rośnie dalej.
Płomiennica zimowa zwana też potocznie zimówką zawiera substancje wzmacniające system immunologiczny. Spożywanie tych grzybów zwalcza choroby cywilizacyjne (stres, bezsenność). Z zimówek wyizolowano antybiotyk flammulinę, która pomaga w zwalczaniu sarkoma S 180. W medycynie ludowej zimówka używana jest jako lek przeciwko stanom zapalnym.


Inne spotykane nazwy płomienicy to enoki, kółkorodek aksamitnotrzonowy, listopadówka, monetka aksamitna, opieńka aksamitnotrzonowa, pieniążek aksamitny, zimówka aksamitna,

Komentarze

 1. Bardzo smaczna robilam jajecznice
  Teraz bede robic azjatyckie potrawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. my też robimy jajecznicę z płomiennicy. Najlepiej smakuje przyrządzana w terenie nad wodą. Życzymy sukcesów kulinarnych.

   Usuń
  2. Nie zjadłabym gdybym wierzyła fb, jest atlas grzybów ogólnodostępny a nie grzybki o z kosmosu

   Usuń
  3. Te akurat możesz jeść bez obaw o ile umiesz odróżnić od innych. O pomyłkę raczej trudno bo podobne w zimie raczej nie rosną...

   Usuń
 2. Po co odpowiadać na anonimy? A nie ma przecież obowiązku ani jeść ani próbować.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz