Pierwiosnek lekarski

Gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Występuje w całej Europie i części Azji. Pierwiosnek szczególnie upodobał sobie nadrzeczne łęgi pastwiska, zarośla, wzgórza.

Nadrzeczne łęgi i pastwiska to tereny, które są dobrze znane między innymi wędkarzom. W marcu i kwietniu powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na niewielkie żółte kwiatki zebrane w wielokwiatowy baldaszek.
Pierwiosnek lekarski
Pierwiosnek lekarski

Te niepozorne rośliny kryją w sobie wielką moc, która potrzebna jest zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy osłabione organizmy są podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.
Moc pierwiosnka zawarta jest w całej roślinie od korzenia po kwiat. Do 2014 roku pierwiosnek był pod ochroną, dlatego ważne jest aby nie niszczyć na darmo tej rośliny. Jako surowiec lekarski polecam więc kwiaty gdyż kopanie korzeni na pewno uśmierci roślinę.  

Kwiaty pierwiosnka lekarskiego zawierają:
•    flawonoidy
•    saponiny
•    glikozydy fenolowe
Oprócz tego cały rząd witamin z witaminą C na czele. To właśnie dzięki tym właściwościom został nazwany lekarskim.

Zastosowanie:

- Leczenie przeziębień, zapalenia gardła i krtani, grypy, zapalenia oskrzeli
- Działanie rozkurczowe mięśni gładkich
- Działanie moczopędne, oczyszczające, odtruwające
- Leczenie migreny, bezsenności, napięć nerwowych
- Działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Jak widać lista schorzeń i dolegliwości w walce ,z którymi pomaga pierwiosnek jest długa. Warto więc po niego sięgać nawet na wyprawach wędkarskich, survivalowych czy bushcraftowych.

Odwar z pierwiosnka

Wędkarstwo z pasją

Będziemy potrzebować:
- Garść świeżych kwiatów
- kubek wody

Kwiaty wsypujemy do kubka i zalewamy wodą. Gotujemy kilka minut na ogniu. Po ostudzeniu możemy delektować się pysznym i bardzo zdrowym napojem o owocowym smaku i zapachu.

Odwar z pierwiosnka lekarskiegoKomentarze