Krowia Wyspa – wędkarski raj

Łowisko Krowia Wyspa bierze swą nazwę od kilku, może kilkunastohektarowej wyspy, na której niegdyś wypasały się krowy. Wyspa porośnięta jest trawą i pojedynczymi, niewielkimi krzewami a niemal dokoła obwiedziona szeroką piaszczystą plażą. Jednak to co nas wędkarzy najbardziej interesuje to różnorodność łowisk jakimi potrafi obdarzyć. Sam fakt istnienia wyspy zaburza przepływ wiślanej wody tworząc wiele ciekawych, zakoli, zagłębień, kamienistych tam i przerwanych opasek. Dodatkowo prawą linię brzegową Wisły urozmaica dopływ niewielkiej rzeczki Chodelki. Ta właśnie rzeczka kończy swój bieg na wysokości Krowiej Wyspy tworząc kolejne ciekawe miejsca, warte odwiedzenia.

Krowia Wyspa
Krowia Wyspa

W słoneczne, letnie dni jest to raj dla oka i nie tylko. Słońce kąpiące się w złocistym piasku. Trawy kołysane delikatnym wiatrem. Malownicze warkocze tworzące się na wodzie pokonującej kamieniste rafy. Widok na ruiny zamku w Janowcu. Szum wody spływającej po kamieniach, Liczne ataki drapieżnych ryb. Obecność dzikiej zwierzyny takiej jak zające, bażanty, sarny i wreszcie śpiew ptactwa, którego Wyspa jest swoistym rajem. To wszystko czyni te okolice nadzwyczajnymi nie tylko dla wędkarzy ale dla szeroko pojmowanej turystyki. Dla niewtajemniczonych dodam, że Krowia Wyspa jest sercem rezerwatu dzikich ptaków pośród, których są też takie gatunki, które tylko tu mają swój dom. „Rezerwat utworzony został pod koniec ubiegłego wieku. Jego powierzchnia  to ponad 62 ha. Ochroną objęte zostały stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków. Zdecydowaną większość stanowią ptaki wodne i błotne, m.in. batalion, rycyk, kulon, ostrygojad, brzegówka, czajka, pliszka żółta, cyranka, cyraneczka, brodziec piskliwy i krwawodzioby, siweczka rzeczna i obrożna, płaskonos, a także cztery gatunki mew oraz rybitwa zwyczajna i białoczelna. Wyspa od dawna użytkowana była jako pastwisko, nie mniej nigdy nie sadzono tu wikliny, co jest przyczyną wykształcenia się tu specyficznych zbiorowisk roślinnych.

Wracając do aspektów wędkarstwa należy wspomnieć, że przy Krowiej Wyspie występują niemal wszystkie gatunki ryb jakie w swych wodach skrywa nasza Królowa Rzek, Wisła. Różnorodność dna, linii brzegowych a także tempa przepływu wody, wytworzyła doskonałe łowiska jazi, kleni, boleni, szczupaków, sumów, sandaczy, brzan i wielu innych gatunków ryb. 

Boleń

Dla pasjonatów spinningu swe „wdzięki” Wisła prezentuje poprzez kamieniste tamy, które malowniczo marszczą wodę a tym samym są ostoją dorodnych kleni, boleni, jazi i okoni. Poniżej tam w zagłębieniach czają się szczupaki, brzany, sandacze, i niewielkie sumy. 

Szczupak, Krowia Wyspa
Szczupak, Krowia Wyspa

Dla fanatyków ciężkiego gruntu natura z pomocą rąk ludzkich utworzyła kamienistą opaskę. Owa opaska znajduje się po lewej ( zachodniej) stronie wyspy a fakt, że nękana była przez lata naporem wody i wczesnowiosennej kry została poprzerywana, w niektórych miejscach. Wzdłuż tej opaski ze znacznym impetem rwie główny nurt Wisły, będący domem już większych sumów i pięknych brzan.Te wszystkie rodzaje łowisk i wiele innych a także cały szereg widoków i panoram można obserwować z tarasów widokowych mieszczących się na pobliskiej górze. Jeden z tych tarasów Skarpa Dobrska ukazuje widoki na południe. U jego stóp rozciąga się końcowy etap wędrówki wspomnianej rzeki Chodelki. Kolejnym tarasem widokowym Jest taras w Męćmierzu. Ten z kolei ukazuje nam widok na uroki Wisły i zamek w Janowcu.

Zamek w Janowcu
Zamek w Janowcu

O tych okolicach pisać można by książkę a nawet cały ich stos i każda z nich była by ciekawa. Nie będę jednak odbiegał od tematyki wędkarskiej.  Krowia Wyspa dla Teamu Wędkarstwo z Pasją jest wędkarskim domem. To właśnie tu szlifowaliśmy rzemiosło od najmłodszych lat. Przez dekady, Wiślany nurt zmieniał charakterystykę łowisk ale to, co w zasadzie się nie zmieniało, to zasobność wody we wspomniane gatunki ryb. Jeśli lubisz ustronne zakątki, dzikie linie brzegowe Wisły, kontakt z naturą to koniecznie powinieneś wybrać się nad łowisko Krowia Wyspa.

Złów i Wypuść

Komentarze