Wędka na klenia

Kleń jest bardzo popularną rybą wśród wędkarzy. Jest wszystkożerny więc można go łowić praktycznie wszystkimi metodami. Żyje w prawie każdej polskiej rzece. Wszystko to sprawiło, że jest bardzo chętnie łowiony przez wielu wędkarzy. Niektórzy nawet specjalizują się w połowie tej ryby. Wychodząc naprzeciw popytowi producenci produkują jest sprzęt dedykowany właśnie pod tę rybę.

Robisnon Toshido Light Spin
Robisnon Toshido Light Spin 2-8g, 290cm

Kleń to moja pierwsza ryba złowiona na spinning. Łowie je od wielu lat i chciałbym podzielić się doświadczeniem i napisać kila słów o tym jakie kije używam pod klenia.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że każdy wędkarz ma swoje upodobania i przyzwyczajenia. Dotyczy to jednak zazwyczaj akcji kija czy jego ugięcia. Są wędkarze, którzy na rzekę preferują wolniejsze kije o progresywnej akcji a są tacy co lubią sztywne kija o szczytowej akcji. Dlatego tych parametrów nie będę omawiał. Skupię się na czymś co raczej nie powinno podlegać głębszej dyskusji.

Uważam, że parametry takie jak ciężar wyrzutu, czy długość kija dobiera się do określonych warunków. Przyzwyczajenie czy gust nie grają tu większej roli.

Kleniowa rzeka
Kleniowa rzeka

Ciężar wyrzutu kija pod klenia

Zacznę od podstawy. Ciężaru wyrzutu, nie dobiera się do gatunku ale do przynęt. Staram się tak dobierać kij aby najczęściej używane przynęty wagowo mieściły się w przedziale określonym przez producenta. A najlepiej gdy mieszczą się w samym środku tego przedziału.

To jednak nie oznacza, że istnieje jeden idealny ciężar wyrzutu kija. Na małe rzeczki używam mniejszych a więc zazwyczaj lżejszych przynęt, Natomiast na dużych rzekach przynęty stosowane przeze mnie są większe i cięższe. Ciężar wyrzutu kija kleniowego jaki wybrałem na mniejsze rzeki to 2-8g. Łowię głównie na woblery do 3cm czy obrotówki wielkości 0-1. Natomiast na Wiśle używam woblerów od 4 do 7 cm. Rozmiar obrotówek też zwiększam nawet do nr 3, do tego dochodzą wahadła czy przynęty gumowe. Dlatego preferowanym przedziałem dla mnie jest 3-15g

Ciężar wyrzutu kija pod klenia
Ciężar wyrzutu kija pod klenia

Długość kija kleniowego

To jak długi kij wybieram pod ten gatunek jest też uzależnione od warunków panujących na łowisku oraz używanych przynęt. O ile przy obrotówkach i woblerach pracujących w toni długość nie ma większego znaczenia to przy łowieniu na smużaki jest to istotny parametr. Klenie to bardzo czujne i płochliwe ryby. Krótki kij przy smużaku to zazwyczaj długi odcinek linki leżący na powierzchni wody. Klenie widzą, jak coś marszczy powierzchnię wody i stają się ostrożniejsze. Dłuższym kijem możemy to ryzyko zminimalizować i prowadzić przynętę tak aby linka wchodziła do wody tuż przy przynęcie.

Drugim istotnym czynnikiem jest roślinność nad wodą. Nad środkową Wisłą raczej nie ma zwisających nad wodą gałęzi. Można bez problemu machać kijem o długości 290cm. Dłuższym kijem łatwiej operować przynętą a także ma duży wpływ na zasięg rzutów.

Małe rzeki wyglądają zupełnie inaczej. Są miejsca gdzie gałęzie wiszą tuż nad wodą, a gęsto porośnięte, drzewami i krzewami, brzegi nie pozwalają na manewrowanie długim kijem. W  takich warunkach polecam kij o długości około 2 metrów. Jednak małe rzeki to także wstęgi wijące się pośród łąk. Nawisy traw, trzcin i innej jednorocznej roślinności skutecznie uniemożliwia łowienie krótkim kijem. Tu trzeba kija około 290cm tak aby sięgnąć przynętą za trawy. Można wtedy puścić z nurtem woblera i skutecznie poprowadzić przy trawach gdzie stacjonują klenie.

Kleń z małej rzeczki


Na ten moment do łowienia kleni na zmianę używam trzech kijów.

Robinson River Master Light Spin 3-15g, 290cm
Robisnon Toshido Light Spin 2-8g, 290cm
Robinson Diafex Perch jig 2-10g, 225cm

Gdybym miał wybrać jeden kij…
Moim kleniowym kijem byłby Robisnon Toshido Light Spin 2-8g, 290cm.
 

Kleń wraca do Wisły

Trochę więcej o serii Toshido znajdziesz w tym tekście: "Kij uniwersalny Robinson Toshido Spin"

Komentarze

Prześlij komentarz